Mezinárodní interpretační soutěž a festival Beethovenův Hradec

Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec patří k nejvýznamnějším kulturním událostem pořádaným v rámci Moravskoslezského kraje i celé České republiky. Soutěž se koná v reprezentativních prostorách zámku Hradec nad Moravicí, který je spjat s návštěvami Ludwiga van Beethovena. Protože historie této soutěže sahá až do roku 1961, lze ji plným právem považovat za jednu z tradic našeho kraje, o kterou je nutné i nadále pečovat. Právě proto organizaci této akce od roku 2014 převzala právě Matice slezská, jejímž posláním je péče o zachování a rozvoj historických, kulturních, uměleckých a národních tradic Slezska.

Za více než 50 let své existence se festival dostal do širokého povědomí hudební veřejnosti nejen v Evropě. V průběhu let se z původní soutěže českých konzervatoristů stala prestižní soutěž s mezinárodní porotou a účastníky z celého světa. Soutěž je určena studentům středních a vysokých hudebních škol z celého světa bez rozdělení do věkových kategorií, doprovodné koncerty (zahajovací a koncert laureátů) a všechna soutěžní kola jsou přístupná posluchačům z řad široké veřejnosti, která se na zámek do Hradce nad Moravicí sjíždí z Opavy a širokého okolí.

Do roku 2010 se každé dva roky střídaly čtyři interpretační obory po dvojicích – klavír s houslemi a viola s violoncellem, od roku 2011 se soutěž koná jako jednooborová. Soutěž trvá tři dny a každý den se koná jedno ze tří soutěžních kol. Mezi laureáty soutěže je vedle mnoha vynikajících českých umělců a pedagogů také řada zahraničních. Dnes přijíždějí na zámek soutěžící z mnoha zemí světa – Andorry, Běloruska, Černé Hory, Číny, Finska, Francie, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Srbska, Španělska, Švýcarska, Turecka, Ukrajiny, USA a Velké Británie.

Soutěž Beethovenův Hradec finančně podporuje vedle Moravskoslezského kraje také Ministerstvo kultury České republiky, město Hradec nad Moravicí a další organizace a sponzoři.

Další informace jsou k dispozici na stránkách soutěže www.beethovenuv-hradec.eu

Závěrečný koncert 50. ročníku festivalu v roce 2011: Sara Kim (Jižní Korea) a Janáčkova filharmonie Ostrava
Foto: Milan Mainuš


Foto: Milan Mainuš